Yabancı bayraklı yatlar için transit yakıt işlemleri

Yabancı Bayraklı Yatlar için Transit Yakıt işlemleri hizmetlerini İstanbulLimanından sonra İzmir, Çeşme, Didim, Kuşadası, Bodrum, Datça,Marmaris, Göcek ve Fethiye Limanlarında da vermeye başladık.

Bilindiği üzere Transit Yakıt uygulamasından Yurt dışına çıkış yapacak olan Yabancı Bayraklı Yatlar ve Gemiler faydalanabilir.

Transit Yakıt alacak olan Yatların Transit Log Belgesi ile Yurt dışı çıkış işlemleri yapması gerekmektedir.

Türkiye genelinde Marine Dizel ve Euro Dizel olarak 2 farklı yakıt sağlanmaktadır. Bunların tedariği farklı limanlardan yapılmaktadır. İstanbul’ da sadece Marine Dizel dağıtımı yapılırken güney sahillerinden hem Marine Dizel hem de Euro Dizel tedarik edilebilir.

Alınan Transit yakıtın MUTLAKA YURT DIŞINDA kullanılması gerekmektedir. Bu sebeple Türkiye’den çıkış yaptıktan sonra gidilen yurt dışı limanından resmi giriş – çıkış işlemleri yapılması gerekmektedir. Eğer tekne tekrar Türk Limanlarına giriş yapacak ise alınan Transit yakıtın yurt dışında tamamen tüketilmiş olması ve yurda giriş esnasında yatın yakıt deposunda transit yakıtın kalmamış olması gerekmektedir. Eğer tekne tekrar Türk Limanlarına girişi sırasında üzerinde transit yakıt var ise bulunduğu miktar kadar o yakıtın vergisini, ödemek zorundadır.